niedziela, 24 maja 2015

Naleśniki i placki jaglane z jabłkami

Idealne na rozpustne niedzielne śniadanie. Robi się je błyskawicznie więc śmiało mogą zastąpić poniedziałkową owsiankę. Sztuki tworzenia i smażenia naleśników nauczył mnie mój Tata. Do przygotowania perfekcyjnych, niedzielnych naleśników szykowaliśmy się kilka dni. Następnie razem robiliśmy ciasto. Rozlewałam je na patelni, kręcąc nią we wszystkie strony, do momentu pokrycia całej patelni słodkim, naleśnikowym ciastem. Potem stawałam z boku i czekałam na popisowy numer Taty- spektakularny lot naleśnika po kuchennych przestworzach. Lot kończył się zawsze perfekcyjnym lądowaniem i gromkimi brawami. 


kilka słów o smażeniu naleśników
Patelnia do smażenia naleśników powinna być duża i płaska. Jeśli jesteśmy fanami naleśników i smażymy je bardzo często, powinniśmy zaopatrzyć się w solidną patelnię. Nie powinna być za ciężka, ponieważ wtedy trudniej będzie nią operować i podrzucanie naleśnika nie będzie już frajdą tylko katorgą. Jeśli mamy dobrą patelnię nie musimy wcześniej smarować jej olejem :)
Przygotowanie wegańskich naleśników jest bardzo proste. Potrzebujemy mąki, zmielonych płatków owsianych, mleka i trochę proszku do pieczenia. Naszego naleśnika możemy zjeść z owocami lub z słodkim kremem. Jeśli planujemy naleśniki na obiad, do ciasta dodajmy więcej soli, a pomińmy cukier. Moimi ulubionymi obiadowymi naleśnikami są naleśniki z warzywami i beszamelem.

podstawowe ciasto naleśnikowe

składniki na ok. 5 dużych naleśników:
1 szklanka mąki
1/2 szklanki zmielonych płatków owsianych
1-2 łyżki brązowego cukru
szczypta soli
szczypta proszku do pieczenia/sody 
1 1/2 szklanki mleka
1 łyżka oleju

przygotowanie:
1. Płatki owsiane mielimy w młynku i wrzucamy do miski z innymi suchymi składnikami. Następnie dodajemy mleko i olej. Mieszamy do uzyskania gładkiej masy. Odstawiamy na chwilę aby ciasto zgęstniało.
2. Rozgrzewamy patelnię. Kiedy będzie już nagrzana, podnosimy ją i chochelką nalewamy na nią ciasto. Obracamy delikatnie patelnią aby rozprowadzić na niej ciasto. 
3. Smażymy z jednej strony, następnie podrzucamy lub delikatnie przekręcamy naleśnika na drugą stronę. Podajemy z ulubionymi słodkimi dodatkami.


Placki jaglane  z jabłkiem

składniki:
1 szklanka mąki
1/2 szklanki kaszy jaglanej 
1-2 łyżki cukru
sól
szczypta proszku do pieczenia/sody
1 jabłko
1 szklanka mleka
olej do smażenia

przygotowanie:
1. Kasze jaglaną mielimy w młynku. Wrzucamy ja do miski wraz z resztą suchych składników. Kroimy jabłko na małe kawałki.  Do miski wlewamy mleko i dodajemy jabłko. Mieszamy do połączenia się składników.
2. Na patelni rozgrzewamy trochę oleju. Kiedy patelnia będzie już gorąca robimy na niej duże kleksy z ciasta. Smażymy na średnim ogniu aż będą rumiane z obu stron. Podajemy z karmelizowanymi jabłkami lub syropem. 






4 komentarze:

  1. nabrałam teraz ogromnej ochoty na Twoje naleśniki, usmażone idealnie i jeszcze przepysznie podane! :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ojej bardzo mi miło! Zapraszam w takim razie do Olsztyna!! Chętnie usmażę, podam i zabiorę na piknik :)

      Usuń

Printfriendly