środa, 8 lipca 2015

Król Seitan Burger I

Dobrego burgera nie jest łatwo zrobić. Jednak weganie mają większe pole do popisu przy burgerach niż mięsożercy. Raz zrobią burgera z tofu raz z batatów a innym razem z seitanu. Często jest tak, że burger nie smakuje jak kulinarne niebo. Czasem bułka jest zła a czasem kotlet. Więc jak stworzyć perfekcyjnego burgera? Koniecznie potrzebujemy pysznej chrupiącej bułki, buraczków, domowych sosów i dobrego wege kotleta. Jak na razie seitanowe burgery to moi faworyci wśród wege burgerów. Seitanowi można nadać tyle smaków, że za każdym razem smakuje inaczej. Jego zwarta struktura nadaje burgerowi nowy wymiar smaku. Przygotowanie seitanu nie zajmie wam tak dużo czasu, jak wszyscy straszą. W lekko ponad godzinę przygotujecie waszego królewskiego burgera a w mniej niż pięć minut znajdzie się on w waszym brzuszku :) Smacznego!


Król Seitan Burger I
z buraczkiem, pieczarkami w sosie BBQ, pomidorem, cebulą, ogórkiem konserwowym, liśćmi rzodkiewki i domowym ostrym ketchupem

składaniki na 2 burgery:

2 ulubione bułki

na seitan:
0,5 kg mąki
250 ml wody

na wodę do gotowania:
3 liście laurowe
kilka szczypt estragonu
2 łyżeczki kurkumy
sól
pieprz 

na marynatę:
2 łyżki sosu BBQ (dla mnie niezawodny i najlepszy jest sos barbecue na bazie whisky Jack Daniel's)
1/2 łyżeczki przyprawy do kurczaka
kilka kropel tabasco
1/4 łyżeczki syropu z agawy

na ketchup:
2 duże pomidory
1 łyżeczka koncentratu pomidorowego
1 łyżeczka octu balsamicznego
1 łyżeczka syropu z agawy
kilka kropel tabasco 
sól
pieprz

dodatki:
buraczek
cebula
pomidor
ogórki konserwowe
liście rzodkiewki 
pieczarki pieczone w sosie BBQ

przygotowanie:
1. Przygotowujemy seitan. W misce wyrabiamy ciasto z wody i mąki. Powinno być sprężyste i nie powinno kleić się do rąk. Odkładamy je na 20-25 min.
2. Durszlak ustawiamy pod strumieniem bieżącej wody. Ciasto kładziemy na durszlaku i wypłukujemy skrobię, ugniatając ciasto. Woda zacznie robić się biała. Cały proces kończymy, kiedy woda stanie się przejrzysta (zajęło mi to 20-30 min).
3. Przygotowany seitan gotujemy w wodzie z dodatkiem przypraw przez 30 min. W międzyczasie przygotowujemy marynatę. Wszystkie składniki łączymy w misce.
4. Po ugotowaniu wystudzamy seitan i kroimy na kawałki. Marynujemy go wcześniej przygotowaną marynatą. Przykrywamy folią i wkładamy do lodówki na 2h lub na całą noc.
5. Po zamarynowaniu seitanu rozgrzewamy piekarnik do 200 stopni. Zamarynowany seitan kładziemy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Obok kładziemy kawałki buraczka lekko skropione olejem i posypane solą i pieprzem. Pieczemy ok. 30 min.
6. W międzyczasie przygotowujmy ketchup. Pomidory kroimy w małe kawałki i wrzucamy na rozgrzaną patelnie. Smażymy je, aż się rozpadną i powstanie gładki sos. Możemy pomóc sobie blenderem. Po otrzymaniu gęstego sosu, ketchup przelewamy do blendera. Dodajemy syrop z agawy, tabasco, ocet balsamiczny i przyprawy. Blendujemy do połączenia się składników. 
7. Kiedy wszystko będzie już gotowe, bułkę opiekamy w tosterze lub na patelni. Kładziemy liście rzodkiewki, seitan, pomidora, buraczki, ogórki konserwowe, pieczarki i polewamy ketchupem.



2 komentarze:

  1. No właśnie wszyscy straszą, że to się tak dłuuugo robi :) Ale po zdjęciach widzę, że warto ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak najbardziej warto! Najdłuższy proces to wypłukiwanie skrobi, ale wystarczy mieć dobry strumień wody i skrobia ucieka bardzo szybko :)

      Usuń

Printfriendly