piątek, 25 września 2015

Czytanie na weganie

Od kupowania książek jestem uzależniona (mam to po Tacie). Zawsze, kiedy wybieramy się razem do księgarni, wracamy obładowani torbami. Niektórzy kupują ubrania na tony a inni książki ;) Na polskim rynku książek czysto wegańskich nie jest dużo (chodzi mi o książki przetłumaczone na język polski mówiące tylko i wyłącznie o weganizmie). Jednak jeśli będziemy uparcie szukać, zawsze coś znajdziemy :) Wszystkie wegańskie książki, które wpadły mi w ręce opisałam w tym poście. A wy macie swoje ulubione wege książki? ;)
(wraz z książkami na zdjęciach pozowała Świnka Antosia)


Gotowanie na weganie

Wegańskie wypieki i potrawy bez glutenu (Teresa Reimann)      
Świetna książka dla tych, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w bezglutenowych wypiekach, ale także dla tych bardziej zaawansowanych. Opis wszystkich produktów przydatnych przy bezglutenowych wypiekach jest bardzo pomocny. Moim zdaniem jedyną wadą tej książki jest używanie w niemalże każdym przepisie mąk i zagęstników trochę trudniej dostępnych (głównie trzeba je zamawiać przez internet). Mimo to jest to bardzo dobra książka. Pełna przepisów na pyszne chleby, zupy, przekąski, pasty i ciasta, które wyglądają jakby dopiero, co wyjechały z profesjonalnej cukierni ;)

Piękna poręczna książka. Z cudownymi zdjęciami i przepisami wartymi uwagi. Na początku książki znajdziecie wiele porad jak się zorganizować, jak gotować rośliny strączkowe, zboża, jak zaopatrzyć waszą spiżarnię. Na początku książki jest kilka przepisów na podstawowe roślinne produkty takie jak seitan, mleko czy ser. Znajdziecie tu przepis na kultową tofucznicze, owsiankę z nasionek chia czy uwielbiane przez wszystkich lody bananowe i naleśniki. Od samego oglądania zdjęć człowiek robi się głodny!


Książka chyba już kultowa. Każdy weganin i weganka ma ją w swojej kuchni (a jeśli nie ma, to marzy o jej posiadaniu). Piękne zdjęcia i cudowne przepisy. Książka jest bardzo starannie wydana. Większość składników bez problemu dostaniecie w eko sklepach, a jeśli z tym jest problem, to zawsze można zamówić je przez internet. Co tu dużo mówić Jadłonomia to pozycja obowiązkowa dla każdego polskiego wegańca i osób ograniczających mięso w swojej diecie. Niech roślinna rewolucja trwa!


Kuchnia wegańska. Przewodniik po produktach zastępczych (Steen Celine, Newman Marie Joni)
Nie jest to książka tylko i wyłącznie dla początkujących wegan, którzy nie wiedzą co dodać zamiast jajka do biszkoptu lub czym zastąpić żelatynę. Jest to książka dla każdego. Dla wegańca który pozjadał wszystkie rozumy, dla wegańca profesjonalisty, dla niedowiarka, który twierdzi, że bez mleka i jaj nie upiecze ciasta, jak i dla tych, którzy nie wiedzą co z czym połączyć, żeby wyszło coś smacznego. Książka jest podzielona na kilka działów, w których dowiadujemy się czym zastąpić jajko, mleko, mięso, żelatynę i miód. Jest to książka również dla tych, którzy unikają lub nie mogą spożywać soi i glutenu. Dodatkowo w książce znajduje się wiele inspirujących przepisów z pięknymi zdjęciami. I uwaga! Nie ma tu wielu wymyślnych składników. Większość jest dostępna na polskim rynku, więc bez problemu będziecie mogli przygotować wszystkie smakowitości ;)


Wegańska bogini w kuchni (Barnouin Kim, Freedman Rory)
Tak babskiej książki wegańskiej jeszcze nie widziałam! Spis treści wywołuje uśmiech na twarzy, a przepisy są łatwe i przyjemne. Pomimo braku zdjęć czytając przepisy ślinka aż sama cieknie!



O weganizmie 


Dieta roślinna na co dzień (Julieanna Hever)
Świetna książka o diecie roślinnej. Znajdziecie w niej wszystkie niezbędne informacje na temat witamin i minerałów czy życia na diecie roślinnej. Pierwszy rozdział książki dostarczy Wam wielu argumentów do dyskusji o diecie roślinnej. Książka jest napisana prostym językiem, więc czytanie jej jest lekkie i przyjemne. Jeśli wciąż macie wątpliwości czy dieta roślinna jest dobra i czy na pewno dostarczy Wam wszystkich składników odżywczych, zachęcam do lektury :)

Weganizm (Kathy Freston)
Książka składa Wam 10 obietnic- dzięki diecie wegańskiej bez problemu schudniecie, obniżycie ryzyko zachorowań na raka, choroby serca i cukrzycę i zbawicie świat. Kathy pisze tak, że aż trudno jej nie uwierzyć. Jednak czasem odnosiłam wrażenie, że ktoś na siłę próbuje mnie do czegoś przekonać. Książka jest głównie skierowana do osób jedzących mięso i osób zmierzających do weganizmu. Jeśli byłabym taką osobą, pod wpływem tej książki na pewno zaczęłabym zastanawiać czy moja dieta jest dobra i czy rzeczywiście muszę jeść mięso, jednak wciąż czułabym się na siłę przekonywana do czegoś, do czego nie jestem do końca przekonana i automatycznie wytoczyłabym swoje własne argumenty, przez które odłożyłabym tę książkę na półkę i o niej zapomniała. Moim zdaniem książka, która ma za zadanie przekonywać ludzi do diety roślinnej bardziej denerwuje i przytłacza. Wiadomo, że cała prawda o ''diecie tradycyjnej'' jest straszna i przytłaczająca i lepiej o tym zapomnieć niż się zastanowić. Według mnie mimo wszystko ta książka nie jest dobrą pozycją do rozpoczynania swoich rozmyślań.



Aktywizm prozwierzęcy (wydana przez: Fundacja Czarna Owca Pana Kota)
Przepiękna książka napisana w świetny sposób. Autorzy przekonują nas do zastanowienia się nad naszymi wyborami. Książka o wiele wiele lepiej zachęca nas do przemyśleń niż książka Kathy. Pozycja nie tylko dla wegan chcących się zaangażować w aktywizm prozwierzęcy, ale także dla osób jedzących mięso. Dzięki tej książce każdy przekona się, że inne zwierzęta (inne niż człowiek) mają emocje i czują ból a cierpienie, jakie wyrządza im człowiek, zdarza się codziennie. Końcowy rozdział jest doskonałym podsumowaniem całej książki. Wszyscy jesteśmy 269...


Książka o prawach zwierząt (wydana przez: Fundacja Czarna Owca Pana Kota)
Kolejna cudowna książka wydana przez Fundacje Czarna Owca Pana Kota. Pozycja obowiązkowa dla każdego niezależnie czy je mięso, czy tylko rośliny, czy ma pojęcie o prawach zwierząt, czy nie. Książki FCOPK uświadamiają, przekonują i zachęcają do zmian. Czasem warto się zatrzymać i pomyśleć o innych zwierzętach. Warto sobie przypomnieć, że one także czują i mają prawa.



Książki, które chciałabym przeczytać i postawić na mojej ''roślinnej półeczce":
Farmagedon
Zjadanie zwierząt
Etyka a to, co jemy
Prawa zwierząt
W obronie zwierząt
Bezkrwawa rewolucja. Historia wegetarianizmu 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Printfriendly